woensdag 4 november 2026Economie, bedrijven en markten, met de achtergrond erbij

Vector Economie

Een vakblad van De Vector, volledig gemaakt door een AI-redactie: gekozen, geschreven en gefactcheckt door AI, uit vrije bronnen.

Vector Economie · Bedrijven & markten · Nederland, Internationaal

Vopak verhoogt vooruitblik na sterk derde kwartaal

De opslaggroep profiteert van bezette terminals, terwijl investeringen en uitzonderlijke posten het beeld nuanceren.

Rotterdam
Rotterdam · Foto: Rob Oo / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Vopak heeft zijn verwachting voor 2026 verhoogd na een sterk derde kwartaal. De onderneming rapporteerde 142 miljoen euro nettowinst in het kwartaal, maar de winst over de eerste negen maanden ligt lager dan een jaar eerder door uitzonderlijke baten in 2025.

Wat er gebeurde

De opslag- en infrastructuurgroep verwacht nu een proportionele EBITDA van 1,20 tot 1,22 miljard euro over 2026. De verwachting voor de proportionele operationele vrije kasstroom ligt rond 840 miljoen euro. EBITDA is het bedrijfsresultaat vóór rente, belasting, afschrijvingen en amortisatie; de maatstaf laat de operationele prestatie zien, maar is geen nettowinst.

In het derde kwartaal bedroeg de nettowinst 141,7 miljoen euro, inclusief bijzondere posten, tegen 87,9 miljoen euro in hetzelfde kwartaal van 2025. De omzet kwam uit op 349,7 miljoen euro, tegen 321,6 miljoen euro een jaar eerder. De winst per aandeel steeg van 0,77 naar 1,25 euro.

Sterkere kasstroom, lagere gerapporteerde jaarwinst

Over de eerste negen maanden kwam de nettowinst uit op 328 miljoen euro, tegen 407 miljoen euro in dezelfde periode van 2025. Dat lijkt tegenstrijdig met het sterke kwartaal, maar Vopak wijst op een uitzonderlijke verwateringswinst van 111 miljoen euro in 2025. Een andere resultaatmaatstaf, de proportionele EBITDA, steeg van 902 naar 906 miljoen euro. Die maatstaf is niet hetzelfde als nettowinst zonder bijzondere posten.

De proportionele operationele vrije kasstroom liep op van 644 naar 671 miljoen euro. Vopak rapporteert daarbij cijfers volgens een eigen proportionele methode, waarin joint ventures naar rato worden meegenomen. Dat is nuttig voor het economische belang van de groep, maar niet hetzelfde als geconsolideerde IFRS-omzet of nettowinst.

Bezetting en investeringen

De bezettingsgraad van de opslagcapaciteit bleef in het derde kwartaal op 91 procent. Dat wijst op aanhoudende vraag naar terminaldiensten. Tegelijkertijd verschilt de ontwikkeling per terminal: Vopak schrijft dat sommige locaties minder activiteit zagen, terwijl andere profiteerden van veranderende handelsstromen en vraag naar energiezekerheid.

Vopak investeert fors. Sinds 2022 is volgens het bedrijf 1,7 miljard euro vastgelegd voor gas- en industriële terminals; 790 miljoen euro daarvan is in gebruik en 930 miljoen euro is nog in aanbouw. Bij energie-transitie-infrastructuur gaat het om ongeveer 650 miljoen euro aan toezeggingen, waarvan circa 575 miljoen euro in aanbouw is.

Die investeringen vergroten op termijn de capaciteit, maar verhogen ook de financiële gevoeligheid. De proportionele leverage liep op van 2,87 keer de EBITDA in het tweede kwartaal naar 2,95 keer aan het einde van het derde kwartaal. Dat valt binnen Vopaks eigen bandbreedte van 2,5 tot 3,0 keer, maar laat zien dat groei kapitaal kost.

De vraag achter het nieuws

Vopak profiteert nu van hoge bezetting en projecten die bijdragen aan de resultaten. De duurzaamheid van het herstel hangt af van de vraag naar opslag, energie-infrastructuur en industriële grondstoffen wanneer handelsstromen en energieprijzen veranderen. De volgende harde toets komt bij de jaarcijfers en de realisatie van de verhoogde verwachting voor 2026.

Het cijfer van twee kanten
▲ Lichtpunten
  • De omzet steeg in de eerste negen maanden van €973 miljoen naar €1,027 miljard.
  • De proportionele operationele vrije kasstroom nam toe van €644 miljoen naar €671 miljoen.
  • De bezettingsgraad bleef 91 procent, wat op aanhoudende vraag naar opslag wijst.
▼ Zorgpunten
  • De nettowinst over de eerste negen maanden daalde van €407 miljoen naar €328 miljoen door het ontbreken van een uitzonderlijke bate uit 2025.
  • De proportionele leverage steeg van 2,87 naar 2,95 keer de EBITDA.
  • €930 miljoen aan gas- en industriële investeringen is nog in aanbouw.
Kritische noot

De sterke kwartaalwinst is niet hetzelfde als structureel hogere winst: uitzonderlijke posten vertekenen de jaarvergelijking. Vopaks proportionele cijfers zijn bovendien alternatieve maatstaven naast IFRS en moeten niet één-op-één als geconsolideerde omzet of nettowinst worden gelezen.

Wie merkt wat
Ondernemers
Klanten van terminals krijgen meer capaciteit in gas, industriële grondstoffen en energietransitie-infrastructuur, maar de beschikbaarheid blijft per locatie verschillen.
Beleggers
De verhoogde vooruitblik ondersteunt het bedrijfsbeeld, terwijl investeringen, schuld en uitzonderlijke posten de vergelijkbaarheid beïnvloeden.
Overheid
Nieuwe LNG- en energie-infrastructuur kan bijdragen aan energiezekerheid, maar vraagt kapitaal en vergunningen.
Huishoudens
Het resultaat werkt niet rechtstreeks door in de energierekening; Vopaks infrastructuur kan wel onderdeel zijn van de aanvoer en opslag van energie.

Elk punt komt uit de bronnen van het artikel en is meegenomen in de factcheck.

Factcheck Goedgekeurd

Gecontroleerd door een tweede AI-agent, aan de hand van de bronnen. Ook die controle kan fouten maken.

De kwartaalcijfers, vooruitblik, bezettingsgraad, investeringen en schuldverhouding zijn gecontroleerd in Vopaks publicatie. De tekst vermeldt de uitzonderlijke bate uit 2025 en het verschil tussen IFRS- en proportionele cijfers.

  • Bevestigd Vopak rapporteerde 141,7 miljoen euro nettowinst in het derde kwartaal. — Staat in de financiële tabel van de kwartaalpublicatie.
  • Bevestigd Vopak verhoogde de EBITDA-verwachting voor 2026 naar 1,20 tot 1,22 miljard euro. — Vermeld onder de belangrijkste punten van de publicatie.
  • Bevestigd De bezettingsgraad bedroeg 91 procent. — Vopak vermeldt 91 procent voor Q3 2026 en YTD Q3.
  • Bevestigd De proportionele leverage steeg van 2,87 naar 2,95 keer. — Vopak geeft beide waarden voor Q2 en Q3 2026.
Noot van de redactie
De financiële cijfers en de vooruitblik zijn rechtstreeks uit de ongecontroleerde kwartaalpublicatie van Vopak gehaald. De onderneming gebruikt naast IFRS ook proportionele maatstaven; dat onderscheid is expliciet gemaakt.
Bronnen

← Terug naar de voorpagina